Jakie są etapy sterylizacji narzędzi chirurgicznych?
Kompleksowe czyszczenie, dezynfekcja i sterylizacja to absolutny wymóg, panujący we wszystkich placówkach medycznych. Aby narzędzia chirurgiczne mogły zostać dopuszczone do dalszych zabiegów, najpierw muszą zostać rzetelnie wyjałowione. W dzisiejszym tekście opowiemy sobie o etapach sterylizacji narzędzi medycznych.
Kilkuetapowy proces sterylizacji narzędzi chirurgicznych
Cały proces wyjaławiania narzędzi do operacji składa się z kilku etapów, spośród których każdy ma inne zadanie. Wszystko zaczyna się już w momencie, w którym zostaje użyte instrumentarium. Na tym poziomie należy starannie umyć akcesoria w wodzie z detergentem tak, aby usunąć wszelkie widoczne gołym okiem zabrudzenia. Najważniejszym aspektem jest to, aby zrobić to od razu po zabiegu - nie można dopuścić do zaschnięcia pozostałości krwi oraz tkanek. Etap czyszczenia nie usuwa jednak drobnoustrojów, dlatego kolejnym krokiem jest dezynfekcja narzędzi do operacji. Wpierw należy zacząć od segregacji sprzętu. Dzieje się to za pomocą odpowiednich roztworów w wannie lub myjce ultradźwiękowej. Tutaj ważne jest, aby dobrać odpowiednie stężenie preparatu do ilości instrumentariów i planowanego czasu dezynfekcji. Do każdego narzędzia należy dobrać odpowiedni środek. Warto także pamiętać, iż podstawowe narzędzia chirurgiczne aluminiowe lub tytanowe nie mogą być dezynfekowane za pomocą myjki ultradźwiękowej, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Po wyjęciu z roztworu narzędzia należy opłukać wodą zdemineralizowaną, a następnie osuszyć. Po zakończonej procedurze można przejść do właściwego procesu sterylizacji.
Rodzaje sterylizacji narzędzi operacyjnych
Jedną z najważniejszych czynności jest dobór odpowiedniej metody sterylizacji do obrabianego sprzętu. Nie wszystkie sposoby wyjaławiania docierają w trudno dostępne miejsca. Należy wziąć też pod uwagę rodzaj instrumentów chirurgicznych. Dobór odpowiedniego sposobu sterylizacji ma ogromne znaczenie i powinien zostać dopasowany do materiału, z jakiego wykonane zostały narzędzia. Rozebranie instrumentariów na części pierwsze daje zaś pewność, iż wyjaławianie zabije mikroorganizmy we wszystkich trudno dostępnych miejscach. Jakie są zatem rodzaje sterylizacji narzędzi chirurgicznych do szycia?
Metody wyjaławiania narzędzi chirurgicznych
Sterylizacja parowa
Sterylizacja parowa - jest to najpopularniejszy sposób sterylizacji przyrządów chirurgicznych. Narzędzia są wyjaławiane za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem, przy użyciu autoklawu. Dzięki podgrzaniu powietrza do wysokiej temperatury wewnątrz komory, białka bakterii, drobnoustrojów i grzybów ulegają koagulacji. Jest to ekonomiczny i dość szybki sposób, by wysterylizować narzędzie chirurga w ciągu zaledwie kilku minut. Sterylizacji parowej najczęściej używa się w przypadku instrumentów wytworzonych ze stali nierdzewnej, gdyż nie ulega ona korozji oraz negatywnemu oddziaływaniu wysokiej temperatury. Najlepiej sprawdza się do wyjaławiania narzędzi chirurgicznych typu Peany lub Kochery.
Sterylizacja gazowa
Sterylizacja gazowa - jest przeprowadzana za pomocą dwóch gazów mających specjalne właściwości zabijania mikroorganizmów - tlenku etylenu oraz formaldehydu. Pierwszym etapem całego procesu jest wytworzenie próżni metodą pulsacyjną, dzięki której pojawia się wolna przestrzeń sprzyjającą sterylizacji gazami. Substancje lotne uwalniane są do pomieszczenia w trybie stopniowym. Wyjaławianie za pomocą kwasu nadoctowego jest często wykorzystywaną metodą, gdyż zastosowany w odpowiednim roztworze 2% daje stuprocentową gwarancję zniwelowania wszelkich niechcianych wirusów oraz drobnoustrojów z powierzchni akcesoriów chirurgicznych.
Sterylizacja radiacyjna
Sterylizacja radiacyjna - jest to metoda wykorzystująca promieniowanie jonizujące otrzymane za pomocą materiałów radioaktywnych. Najczęściej wykorzystywanymi są kobalt i cez, dzięki naturalnym właściwościom likwidującym drobnoustroje. Radiacja zabija mikroorganizmy, niszcząc ich błony komórkowe oraz nici DNA, co powstrzymuje powielanie się bakterii. Ta metoda jest doskonała w celu wyjaławiania materiałów termolabilnych.
Sterylizacja plazmowa
Sterylizacja plazmowa - jest najnowocześniejszą metodą wykorzystywaną w celach wyjaławiania podstawowych narzędzi chirurgicznych. Sterylizacja odbywa się poprzez wytworzenie próżni zawierającej podtlenek wodoru, co jest najlepszą i najbezpieczniejszą opcją w przypadku delikatnych narzędzi chirurgicznych. W komorze panuje niska temperatura, będąca neutralnym środowiskiem dla instrumentarium z tworzyw sztucznych.
Czystość narzędzi chirurgicznych zapewnia bezpieczeństwo
Sterylizacja to proces zapewniający bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi placówki. Z tego powodu ważne jest staranne czyszczenie, dezynfekcja oraz odpowiedni dobór sterylizacji do konkretnych narzędzi. Warto zadbać, aby szkodliwe mikroorganizmy, grzyby lub wirusy nie egzystowały na obrabianych narzędziach chirurgicznych. W przeciwnym wypadku instrumenty nie mogą zostać dopuszczone do następnego zabiegu, gdyż grozi to zakażeniem pooperacyjnym i groźnymi powikłaniami.