Jakie są etapy sterylizacji narzędzi chirurgicznych?

Dodano: 20.04.2023, Autor: medimedi.eu
narzędzia chirurgiczne

Specjalistyczne narzędzia medyczne produkowane według norm europejskich. Przeznaczone są dla wykwalifikowanego personelu. Instrukcja obsługi zapewnia proste i poprawne użytkowanie instrumentów oraz zwiększa efektywność ich konserwacji.

Specyfikacja produktów; Produkty wykonane ręcznie lub częściowo mechanicznie z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, służące do produkcji instrumentów medycznych zgodnych z normami ISO oraz CE.

Narzędzia medyczne i zasady ich przechowywania:

Narzędzia należy przechowywać w temperaturze 5-30°C i wilgotności względnej, nie większej niż 70%. Wskazane jest unikanie nagłych fluktuacji temperatury oraz nadmiernego narażania instrumentów na działanie intensywnego promieniowania słonecznego.

Podstawowe narzędzia chirurgiczne - pierwsze użycie

Narzędzia operacyjne są dostarczane jako niesterylne według kategorii I. Przed pierwszym użyciem należy wyjąć je z oryginalnego opakowania, zdjąć nasadki (zabezpieczenia końcówek) jeśli takie występują i sprawdzić stan techniczny narzędzi. Każdy nowy instrument jest naoliwiony fabrycznie, a następnie przechodzi kolejny etap - narzędzia chirurgiczne poddaje się sterylizacji według zasad opisanych w punkcie Przegląd i konserwacja.

Przyrządy chirurgiczne - zasady przeglądu i konserwacji

1. Sprawdzenie stanu technicznego narzędzia do operacji:

Przed każdym użyciem produktów zaleca się dokonanie technicznego przeglądu narzędzi, aby ocenić ich odpowiedni wygląd i sprawność działania. Upewnij się, że instrumenty są wolne od pęknięć, rozwarstwień lub zanieczyszczonych powierzchni. Termin przydatności produktów zależy od minimalnej liczby cykli przetwarzania (czyszczenia, dezynfekcji, sterylizacji), a także od prawidłowego użytkowania oraz występujących uszkodzeń w trakcie eksploatacji. Wszelkie deformacje powodują trwałe szkody i dyskwalifikują przyrządy chirurgiczne do dalszej pracy. Zabronione jest używanie produktów z defektem (uszkodzonych).

2. Wstępne czyszczenie:

Na wstępnym etapie zaleca się usunięcie wszelkich zabrudzeń (np. pozostałości biologicznych, takich jak kości, tkanki czy pył), przy użyciu jednorazowych ściereczek higienicznych, ręczników papierowych lub szczotek z włosiem wykonanym z materiałów syntetycznych, na przykład nylonowych.

3. Mycie ręczne:

Wstępnie oczyszczone instrumenty chirurgiczne należy opłukać ręcznie przy użyciu wody zdemineralizowanej i niezwłocznie wybrać jedną z poniżej podanych metod.

SZCZEGÓLNEJ UWAGI wymagają narzędzia medyczne z długimi, cienkimi końcami, otworami, zagłębieniami oraz zatrzaskami. Przyrządy chirurgiczne premium, wykonane z niemieckiej stali nierdzewnej z certyfikowaną, niemiecką wkładką z węglika wolframu spiekanego tzw. tungsten lub instrumenty tytanowe zaleca się poddać czyszczeniu w ultradźwiękach.

4. Dezynfekcja - kluczowy etap dla bezpieczeństwa:

a) Mycie w dezynfektorze - rekomendowaną metodą czyszczenia narzędzi jest zastosowanie ultradźwiękowego dezynfektora. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni płyn dezynfekujący, dopasowany do programu czyszczącego, zgodnie z zaleceniami producenta dezynfektora oraz rodzajem narzędzi chirurgicznych. Sugerowana temperatura dezynfekcji to 93°Cw czasie ok. 10 min., chyba że producent płynu dezynfekującego podaje inne parametry,

b) Zanurzenie w płynie dezynfekującym - w sytuacji dezynfekcji narzędzi tą metodą należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu wybranego płynu. Powyższa metoda dezynfekcji cieszy się największą popularnością.

Ważna informacja!

Wielogodzinne pozostawianie instrumentów chirurgicznych w płynach dezynfekujących lub wodzie może doprowadzić do wystąpienia przebarwień i korozji. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących stosowania środków dezynfekujących. Najczęstszym błędem użytkowników narzędzi chirurgicznych jest niestosowanie się do zaleceń producenta.

5. Suszenie:

Zdezynfekowane przyrządy i akcesoria chirurgiczne zawsze należy dokładnie osuszyć. Należy zwracać szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne, takie jak złączenia czy zawiasy.

6. Przygotowanie do sterylizacji:

Produkty ramienne z zapadkami lub zamkami (np. nożyczki, kleszczyki, igłotrzymacze, kleszcze, rozwieraki kostne) należy w miejscu ich złącza zaaplikować specjalistyczny olej do oliwienia narzędzi. W przypadku sterylizacji narzędzi parą, zaleca się używanie specjalnego smaru rozpuszczalnego w wodzie zatwierdzonego przez producenta. Należy unikać stosowania jakichkolwiek olejów przemysłowych.

Podczas przygotowań instrumentów chirurgicznych do sterylizacji należy pamiętać, że:

  • Narzędzia chirurgiczne trzeba pakować pojedynczo w odpowiedni papier/rękaw jednorazowego użytku lub jako zestawy w specjalnych tackach lub koszach,
  • Narzędzia chirurgiczne o większej wadze powinny być umieszczone na dolnej części, podczas gdy lżejsze narzędzia powinny znajdować się na górze. Przyrządy z delikatnymi, precyzyjnymi końcówkami lub konstrukcją wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne wymagają szczególnej ostrożności,
  • Narzędzia sterylizuje się w pozycji otwartej. Ważne! Należy zwrócić uwagę, że sterylizacja w pozycji zamkniętej, szczególnie gdy narzędzia są naprężone, może prowadzić do ich uszkodzenia.

7. Sterylizacja:

Produkty, które zostały wcześniej oczyszczone i zdezynfekowane, koniecznie należy poddać procesowi sterylizacji, zgodnie z obowiązującymi normami. Dostarczone narzędzia chirurgiczne spełniają wszystkie wymogi dla procedury sterylizacji według zarządzeń gabinetów i placówek medycznych. Jeśli produkty nie spełniają wszystkich warunków niniejszego punktu, taka adnotacja znajduje się na każdym z nich. Sugerowana metoda to sterylizacja parą wodną w nadciśnieniu (tzw. metoda wysokotemperaturowa w autoklawie).

Wróć do poprzednich wpisów